Kan ve Trambosit

Trombosit Nedir ve Neden Bu Kadar Önemlidir?

Mutlaka çevrenizden duymuş veya herhangi bir haberde okumuşsunuzdur. Hastada Trombosit eksikliği vardı veya acil Trombosit ihtiyacı gerekli şeklinde bir paylaşıma rastlamışsınızdır.

Peki Trombosit nedir?
Trombosit çok kısaca anlatacak olursak; halk dilinde beyaz kan diye tabir edilen, sağlıklı her bireyin kanında bulunan hücre yapısıdır. Sağlıklı ve yetişkin bir kişide 150.000 ila 400.000 arasında trombosit hücresi bulunur.

Trombosit özel bir makine ile sağlıklı bireyin damar yoluna girilerek ve kanın içinden ayrıştırılarak elde edilir. Trombosit veren kişi donör olarak adlandırılır. Donör ’den ayrıştırılan Trombosit hücreleri toplanırken kan donöre ek bir işleme gerek kalmadan anında geri verilir.

Donörün vücudu trombosit eksikliğinden kesinlikle etkilenmez ve çok kısa bir sürede vücut eksilen hücreleri yeniler. 18 – 60 yaş arası sağlıklı herkes donör olabilir

Trombosit Neden Gereklidir?
Hastanın vücudunda trombosit eksikliği ve vücudun bu hücreleri yenileyememesi sonucunda kan pıhtılaşması olmaz. Pıhtılaşamayan kan vücutta kanamaya yol açar ve bu durum hastayı kaybetmeye kadar gidebilir.

Bu nedenle Trombosit bağışçılarına yani donörlere çok fazla ihtiyaç vardır. Trombosit donörü olmak kendi vücudunda bulunan sağlıklı hücreler ile bu hücrelere azami şiddette ihtiyacı olan bir hastaya can vermek anlamına da gelebilir. Trombosit bağışı aynı zamanda donörün de hücrelerinin yenilenmesini sağlayan ve manevi anlamda da huzur veren bir işlemdir.